Pisanie prac licencjackich i magisterskich

Praca magisterska, a przyszła praca zawodowa

  • Studia – pisanie pracy licencjackiej.
Praca magisterska, a przyszła praca zawodowa

Praca magisterska stanowi dla studentów wstęp do pracy w przyszłym zawodzie. W poniższym artykule przedstawimy profesje, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem pracodawców. Warto mieć świadomość wartości naszej wiedzy na rynku pracy. 

Dzięki takiej wiedzy lepiej będziemy mogli dostosować swoje poczynania edukacyjne oraz swoje plany zawodowe.

Największym zainteresowaniem z pewnością cieszą się obecnie Handlowcy. Obecnie portale ogłoszeniowe oraz ogłoszenia w prasie, pełne są ofert właśnie dla nich. Handlowcami też są rozmaici sprzedawcy, doradcy klienta, doradcy finansowi, przedstawiciele handlowi itd. Ogólnie w sprzedaży zawsze jest  dużo pracy. Problemem w tej pracy może być duży stres oraz częsta rotacja pracowników. Zaleta zaś to  teoretycznie nieograniczone zarobki. Najlepiej samemu spróbować choć raz tego typu pracy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy się do takiej pracy nadajemy, czy też nie.

Kolejną profesją, która cieszy się obecnie powodzeniem u pracodawców, są informatycy. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się rozmaici programiści. Obecnie szacuje się, że zapotrzebowanie na programistów w Polsce to około 70 000 osób.  Programowanie będzie zyskiwać na znaczeniu. Możliwe, że w przyszłości odpowiednie algorytmy będą zastępowały notariuszy oraz programistów. Już teraz wielu ekspertów twierdzi, że technologia Blockchain pozwoliłaby zlikwidować profesję notariusza.

Na trzecim miejscu, jeśli chodzi o popyt na rynku pracy, są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. W tej grupie znajdują się  kierowcy, kucharze, murarze, spawacze, tynkarze, blacharze itd. W Polsce kształcenie zawodowe zostało strasznie zaniedbane. Efektem tego jest deficyt wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Ciężko również przekwalifikować się np. na kucharza, czy też spawacza. Poza tym odbycie nawet odpowiednich kursów nie jest ekwiwalentem konkretnej szkoły zawodowej.  Z drugiej strony pracodawcy całymi latami chcieli zatrudniać tylko doświadczonych pracowników i taki tego wszystkiego efekt.

Praca magisterska, a przyszła praca zawodowa. Ogólne refleksje.

Praca magisterska powinna być mocno powiązana z przyszłą karierą zawodową. Im bardziej ona będzie powiązana z praktyką, tym lepiej. Obecnie w cenie są właśnie praktycy, nie zaś teoretycy. Zajmowanie się czystą abstrakcją w niczym nam nie pomoże.

Dodaj komentarz