Pisanie prac licencjackich

W jaki sposób zabrać się za pisanie pracy licencjackiej

W jaki sposób zabrać się za pisanie pracy licencjackiej

Praca licencjacka niejednemu studentowi spędza sen z powiek. Jak wszystko, co robimy pierwszy raz, również i to może wydawać się karkołomnym zadaniem. Ale nie taki diabeł straszny, jak się za niego z odpowiedniej strony zabierzemy. Zacznijmy od początku.

Co jest najważniejszym pierwszym krokiem? Od czego rozpocząć pisanie pracy? Oczywiście wybór tematu pracy. Przede wszystkim musi być on całkowicie dla nas zrozumiały i jasny. Należy dokładnie wiedzieć o czym praca ma traktować, co badać, co chcemy udowodnić, przekazać, wykazać, czy chcemy postawić na innowacje, dostarczyć nowego spojrzenia na stare sprawy, wzbogacić badany temat o własne spostrzeżenia?

To wszystko jest do przemyślenia na samym początku. Faza druga to rzecz jasna plan pracy. Nie ma możliwości napisać dobrą pracę licencjacką bez zaplanowania poszczególnych części. Standardowo dzielimy pracę na trzy, cztery rozdziały, a każdy z rozdziałów na trzy, cztery podrozdziały. Dobrze, aby były w miarę równe. Pierwsze rozdziały są zazwyczaj czysto teoretyczne, są przeglądem literatury przedmiotu, wskazując wszechstronną wiedzę w danym zakresie oraz rozumienie kontekstu.

Pisanie pracy licencjackiej przypomina nieco układanie puzzli, wszystkie elementy muszą zgadzać się ze sobą oraz do siebie pasować, by stworzyć na koniec pewien obraz, czytelny i jasny dla odbiorcy. Nie zapomnijmy o właściwym doborze literatury, nie tylko książek, ale także artykułów naukowych, pism branżowych, raportów, statystyk i wszelkich publikacji naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *